Ingrediente:
pentru 6-8 clatite
250g făină
un strop de sare
1 pliculeț cu praf de copt
280ml lapte (la temperatura camerei)
2 ouă (la temperatura camerei)
1 linguriță cu esență de vanilie
100g iaurt cremos (la temperatura camerei)
50g îndulcitor Green Sugar
3 linguri cu ulei (ulei de floarea soarelui sau de cocos)
Mod de preparare:
Amestecați într-un bol făina, sarea și praful de copt.
Separați albușurile de gălbenușuri. Bateți bine albușurile până se fac spumă.
În alt bol amestecați cu ajutorul unui mixer de mână: laptele, gălbenușurile, vanilia, iaurtul, Green Sugar și uleiul de cocos. Adăugăm acest mix peste făină și mixăm bine. Aluatul rezultat trebuie să fie gros.
Acum este momentul să adăugăm ușor albușurile în aluatul obținut. Amestecați ușor cu o spatulă de jos în sus până se combină frumos.
Eu am folosit două tigăi pentru a forma acest ursuleț, dar nu este obligatoriu. Depinde cât de mult turnați din compoziție în tigaie rezultatul poate fi o clătită mai mare sau mai mică.
O să vă dați seama că trebuie să le întoarceți atunci când se formează niște bule pe suprafața clătitei. În jur de un minut și jumătate la foc mic.
Eu nu am folosit niciun strop de grăsime în tigaie. Am făcut clătite pe uscat. 🙂 Nu s-au lipit deloc. Da, depinde mult de calitatea tigăii și – culmea – cele mai bune tigăi nu au reclamă la TV 🙂
Se fac foarte ușor și vă garantez că nu veți face deloc fum în bucătărie. Am niște amintiri neplăcute de când eram eu mică vis-a-vis de clătite. Era fum peste tot în casă, dar nici nu aveam hotă pe vremea aia 🙂
Desigur că le puteți savura cu ce doriți voi. Fructe proaspete, dulceață sau unt de arahide.
Poftă dulce să aveți!
Autor: Ramona Constantinescu – gustverde.ro